Po co nam ten błonnik?
Błonnik to substancja, która mimo iż nie jest trawiona przez ludzki organizm może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jakie korzyści przynosi jego spożywanie? O czym pamiętać zażywając błonnik? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Czym jest błonnik?
Błonnik pokarmowy znany również jako włókno pokarmowe jest substancją pochodzenia roślinnego i nie jest trawiony przez enzymy pokarmowe człowieka. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zawiera mieszaniny substancji polisacharydowych (celuloza, hemiceluloza, pektyna, gumy i śluzy) oraz niepolisacharydowych (ligniny i kutyny). Jego głównym źródłem są warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych. Powinieneś jednak pamiętać, że błonnika nie zawierają mięsa, mleko, jaja, masło, czy inne produkty tłuszczowe.
Jaką rolę pełni błonnik?
Jak już wspomniano błonnik nie jest trawiony przez enzymy pokarmowe człowieka i nie ma wartości odżywczych. Jaka jest więc jego rola? Otóż, warto wiedzieć, że pełni on funkcję odkurzacza jelit, który usuwa znajdujące się w nich złogi pokarmowe. Jest ich szczególnie dużo w sytuacji, gdy nie dbasz o to co jesz. Rozwiązaniem tego problemu jest błonnik – przechodząc przez jelita jest w stanie zabrać ze sobą wiele z napotkanych po drodze „śmieci”. Można zatem stwierdzić, że spożywanie produktów zawierających błonnik pozwoli Ci oczyścić jelita, a co za tym idzie poprawić ich kondycję.
Błonnik – o czym warto pamiętać?
Myślisz, że jednorazowe spożycie produktu zawierającego błonnik uratuje Twoje jelita? Niestety nie masz racji, ponieważ sam błonnik nie jest magiczną substancją, która poradzi sobie z problemami rozwijającymi się latami. Warto jednak wiedzieć, że zwiększenie ilości błonnika w codziennej diecie z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. W początkowej fazie jego wdrożenia do posiłków mogą pojawić się gazy, czy wzdęcia. Wynika to z faktu, że Twój organizm musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. W związku z tym daj czas swoim jelitom oraz wspomóż je poprzez zastrzyk dobrych probiotyków. Pamiętaj również, że kuracja probiotykami to proces długofalowy, który powinien trwać kilka miesięcy. Bakterie muszą zadomowić się w jelitach, a co za tym idzie odbudować kultury bakterii. Spożycie jednego opakowania nie zdziała cudów !
Batony DOBRY SQUAD – batony energetyczne z błonnikiem
Chcesz dać kopa swojemu organizmowi, a zarazem dostarczyć mu porcję błonnika? Spróbuj batonów energetycznych DOBRY SQUAD, których głównym składnikiem jest daktyl. Zawierają one nie tylko porcję błonnika, ale również wyśmienicie smakują, co sprawia, że idealnie pasują do porannej kawy. Przekonaj się sam, ponieważ batony z daktylami są dostępne w naszym sklepie. Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z batonami energetycznymi spróbuj batona Choco Salty Caramel, który jest posmarowany włoską, mleczną czekoladą. Znajdziesz go… o tutaj .
Podsumowując, świadomość roli odgrywanej przez błonnik w organizmie z pewnością pozwoli Ci wdrożyć pozytywne zmiany dla Twoich jelit. W następnym wpisie poruszymy natomiast kwestię wpływu ich prawidłowej pracy na Twój umysł.