Czy dieta i Twoje libido mają ze sobą coś wspólnego?
Czy dieta i Twoje libido mają ze sobą coś wspólnego?
Nasza seksualność coraz częściej przestaje być tematem tabu, dzięki czemu możemy otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach. Zadowolenie z życia intymnego wpływa przecież na naszą codzienność – poziom energii, zdrowie, samopoczucie… Poziom libido to indywidualne uwarunkowania, ale jedno jest pewne – styl życia jaki prowadzimy, może mieć tu ogromne znaczenie!
Co ma znaczenie?
Wśród czynników, które mają wpływ na poziom naszego libido na pierwszym miejscu najczęściej wymieniane są umiejętności radzenia sobie ze stresem i narzuconą presją. Wydaje się oczywiste, że sytuacja w naszej pracy, domu, lęk o przyszłość i najbliższych czy problemy w relacji z partnerem przekładają się na naszą aktywność seksualną. Podniecenie pojawia się przy najniższym poziomie kortyzolu (hormon stresu). Dopiero wówczas kiedy nie jesteśmy zestresowani pobudzany jest nasz układ współczulny i dochodzi do fazy podniecenia – zaczyna wydzielać się dopamina, adrenalina, które z kolei wspierają działanie testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet.
Oprócz stresu na nasze libido ma wpływ także obecność chorób przewlekłych, problemy ze zdrowiem psychicznym np. depresja, nerwica, przyjmowanie niektórych leków, brak wystraczającej ilości snu czy brak aktywności fizycznej. Na popęd seksualny wpływają także hormony – m.in. cykl menstruacyjny czy menopauza u kobiet, obniżony poziom testosteronu u mężczyzn.
Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom naszego libido jest odżywianie. To dzięki prawidłowej diecie dostarczamy organizmowi składników odżywczych, które mają znaczenie dla popędu seksualnego.
Odżywianie a libido
Zacznijmy od tego, że zarówno żywienie, jak i potrzeby seksualne znajdują się na pierwszym poziomie naszych potrzeb fizjologicznych. Zaspakajanie ich jest ogromnie ważne i niezbędne do zachowania homeostazy całego organizmu oraz wpływa na jakość naszego życia. Od tego, jak odżywcza jest nasza dieta w dużej mierze zależy popęd seksualny.
Ważnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę jest prawidłowa masa ciała. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt niska masa ciała mogą negatywnie wpływać na libido oraz ilość i jakość spermy u mężczyzn. W przypadku konieczności wprowadzenia diety redukcyjnej należy pamiętać, że restrykcyjna dieta o zbyt niskiej kaloryczności może przyczynić się do obniżenia potrzeb seksualnych.
Zaburzenia seksualne czy obniżone libido powszechnie powiązane są z zaburzeniami odżywiania. Badania pokazują także związek pomiędzy zaburzeniami funkcji seksualnych a czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia). Zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego mają bezpośredni wpływ na spowolniony przepływ krwi do narządów płciowych, co przekłada się na zmniejszenie doznań, problemy z erekcją u mężczyzn czy suchością pochwy u kobiet.
Najlepszym sposobem odżywiania, który znacząco poprawia parametry związane z układem krążenia jest dieta śródziemnomorska. To dieta oparta na dużej ilości warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna, ryby oraz oliwę z oliwek. Dzięki odżywianiu w stylu śródziemnomorskim ograniczamy spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wprowadzamy większą ilość błonnika, co może poprawić, a nawet przywrócić funkcje seksualne.
Co jeść, a czego unikać, aby zwiększyć libido?
- Zadbaj o warzywa i owoce w swojej diecie. To dzięki nim dostarczysz witaminy, składniki mineralne, błonnik i Twoja dieta będzie o wiele bardziej wartościowa i odżywcza!
- Pamiętaj o cynku! To ważny składnik mineralny, który działa korzystnie na nasze libido oraz płodność. Niski poziom cynku może być przyczyną obniżonego stężenia testosteronu u mężczyzn. Dobre źródła cynku w naszej diecie to m.in. kasza gryczana, pestki dyni, ciecierzyca, pieczywo pełnoziarniste, a także produkty odzwierzęce takie, jak mięso, wątroba i sery podpuszczkowe. Warto zwrócić uwagę na to, że m.in. alkohol ma ogromny wpływ na zmniejszenie przyswajalności tego pierwiastka.
- Kontroluj cholesterol! Sięgaj po pełnoziarniste produkty zbożowe, które są ważnym źródłem błonnika oraz pełnowartościowe białko np. z chudych mięs, nabiału i ryb. Unikaj mięsa czerwonego, tłustych kiełbas, boczku oraz staraj się ograniczyć smażenie.
- Wprowadź do swojej diety orzechy! Są one źródłem m.in. kwasów omega-3 oraz witaminy E, które są ważne dla naszej płodności. Wybieraj różne orzechy, takie jakie lubisz – włoskie, laskowe, pekan itd. Każde będą bardzo wartościowe! Orzechy znajdziesz również w batonach Dobry Squad, z których możesz zrobić sobie pyszną i zdrową przekąskę.
- Suplementuj witaminę D3. Jej niedobór może mieć wpływ m.in. na zaburzenia erekcji u mężczyzn. Jeśli masz wątpliwości jaką dawkę przyjmować najlepiej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.
- Ogranicz, a najlepiej odstaw alkohol. Ma on ogromny wpływ na przyswajalność wielu składników mineralnych, a także może zaburzać wszystkie funkcje seksualne. Staraj się także ograniczyć słodycze, żywność wysokoprzetworzoną oraz produkty typu fast food. Są one źródłem m.in. nasyconych kwasów tłuszczowych, które niekorzystnie wpływają na pracę układu krążenia oraz libido.
Fenyloetyloamina…
… nie musisz zapamiętać tej nazwy, ale zapamiętaj, że znajdziesz ją m.in. w gorzkiej czekoladzie min. 70%, pistacjach, winogronach, migdałach, orzechach włoskich, nasionach lnu czy pestkach dyni. Stymuluje ona uwalnianie endorfin, a te z kolei wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy i zwiększenie stężenia dopaminy, która bierze udział w pobudzeniu seksualnym.
Pamiętaj, że nie ma miary libido i każdy ma swoją indywidualną normę potrzeb. Czynników mających zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na popęd seksualny jest mnóstwo, więc kiedy odczuwasz, że coś jest nie tak warto odnaleźć przede wszystkim przyczynę. Dieta oraz aktywność fizyczna to na pewno niezbędne elementy zdrowego stylu życia, więc w każdym przypadku warto o nie zadbać!
Autorka : Dietetyk Anna Mazgaj